Με ανατροπή πήρε το προβάδισμα η Ξάνθη

Το προβάδισμα στα μπαράζ ανόδου/παραμονής με τον Παναιτωλικό απέκτησε η Ξάνθη, καθώς στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη στην έδρα της επικράτησε με 2-1 της ομάδας του Αγρινίου, κάνοντας, μάλιστα, την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο!

Η ακριτική ομάδα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς με το γκολ του Βέργου στο 6ο λεπτό, κατάφερε στην επανάληψη να βρει το σθένος και ν΄ αντιδράσει, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Έμπερτ στο 52΄, ενώ στο 71΄ ο Μικελτάντζε χάρισε το «τρίποντο» στους Ακρίτες και το μικρό προβάδισμα για την επιστροφή τους στα μεγάλα «σαλόνια».

Τα πάντα θα κριθούν στον δεύτερο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες, που είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (30/05, 19:30) στο Αγρίνιο.

Να σημειωθεί ότι η Ξάνθη εξασφάλισαν στο φινάλε των play off της Super League 2 τη δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Αγρινίου κατετάγη 13η στα play out της Super League.