Ήττα για τις Γυναίκες του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού λύγισε προς το τέλος του πρώτου προημιτελικού της Ευρωλίγκας, γνωρίζοντας την ήττα με 14-12 από τη Σαμπαντέλ στη Βαρκελώνη.

Οι «ερυθρόλευκες» θα επιχειρήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στις 13 Μαρτίου στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και να πάρουν εκείνες το εισιτήριο για το Final-4 της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν καλύτερη από τις Ισπανίδες για τρία οκτάλεπτα, προηγήθηκε με με δύο γκολ (6-4) στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Σαμπαντέλ βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Τα τέρματα της ελληνικής ομάδας σημείωσαν οι Πλευρίτου Ελ. 3, Πλευρίτου Μαργ. 2, Αβραμίδου 2, Πλευρίτου Βασ. 2, Τσουκαλά 2 κι Ελευθεριάδου.

Για τις Ισπανίδες σκόραραν οι  Αρίθα 5, Κένινγκ 2, Λόπεθ 2, Βαν ντερ Σλουτ 2, Γοδόι 2 και Ναβάρο.